Quantcast
Channel: Deszy könyvajánlója – Könyves blog
Viewing all 9127 articles
Browse latest View live

Mekkora lehet Harry Potter vagyona?

$
0
0
J. K. Rowling varázslóvilága olyanannyira varázslatos, hogy hiába teltek el már évek azóta, hogy az utolsó rész megjelent, még mindig rengeteg a rejtély és a titok. 

Most épp egy Reddit felhasználó próbálta kinyomozni, egészen pontosan hogyan is állnak a pénzügyek a varázslók és boszorkányok világában, és mennyi lehet Harry vagyona. 



Azt tudjuk, hogy náluk külön rendszer van, háromféle pénzzel fizetnek: a legtöbbet az arany galleon éri, aztán következik az ezüst sarló és végül a bronz knút. Az ezek közötti átváltószámmal is tisztában vagyunk: 29 knút 1 sarló, egy galleon pedig 17 sarló. Bizonyos termékek varázslóárát is ismerjük a könyvekből.

Ez a bizonyos felhasználó ezekből a mugliknál is kapható termékeknek a varázsló árából próbálta meg kikövetkeztetni, pontosan mennyit is érnek dollárban a varázslópénzek. 

Ezek alapján a következőre jutott:

1 Galleon = $25
1 Sarló = $1,50
1 Knút = $.05

Ezek alapján szépen, konzekvesen átszámolja, milyen termékek pontosan mennyibe kerülnének mugli pénzen, és körülbelül mekkora lehet a Weasley-k és Harry vagyona. 3 dollár lenne egy vajsör, Harry pálcája 175 dollár, Harry kb. 750 fontot költött volna a Kviddics világkupán és 25.000 oollárt fektetett Fred és George vállalkozásába. 

Harry költéseihez képest a Weasley család sokkal kevesebb pénzből gazdálkodhat. A Titkok kamrája elején a Weasley-k teljesen kisöprik Gringottsbéli széfjüket, és egy galleonnal meg egy kupac sarlóval távoznak, ami a felhasználó becslése szerint 50-75 $, és ebből kell gazdálkodniuk az egész családra.

Ezek az információk nagy lendülettel terjednek a napokban, mindenfelé cikkek íródtak belőlük, videó is készült, és valóban, ez a téma kifejezetten érdekes. Azonban nem vették figyelembe, hogy korábban más alapokon már szó esett az átváltásról. 

Rowling maga egyszer azt nyilatkozta, hogy egy galleon körülbelül 5 fontnak felel meg - ez pedig összevág azzal, amit bárki könnyedén kiszámolhat. Ugyanis megjelent két Harry Potter-béli tankönyv is a mugli világban: a Legendás állatok és megfigyelésük, illetve A kviddics évszázadai. Ezeket pedig beárazták mugli pénzre ÉS varázslópénzre is.



Ezek alapján a fentivel szemben valójában: 

1 Galleon = $7,35
1 Sarló = $0,46
1 Knút = $0,02
(2010-es árfolyamokkal számítva.)

Forintra számítva mindenesetre, 200 Ft-os dollárra számolva (akkoriban olyan körül mozgott, ha jól emlékszem):
1 Galleon = 1470 Ft
1 Sarló = 92 Ft
1 Knút = 4 Ft

Tehát azért lényeges különbségek vannak a rajongó által számoltak és aközött, amit a tankönyvi árakból következtethetünk. Utóbbiak alapján összeszedtem néhány olyan tételt, aminek a varázslóáráról tudunk, ezeket átszámoltam forintba a fentiek szerint. Persze fontos megemlíteni, hogy ezek mind csak hozzávetőleg árak: az egyes devizaárfolyamok folyamatosan változnak, a muglik is, és ennek megfelelően a varázslópénzé is. Nem is beszélve arról, hogy itt 90-es évekbeli árakról beszélünk a könyvek esetében, és 2010-es átváltási szorzókról.

Pálca: 7 galleon = 10.290 Ft
Kóbor Grimbusz viteldíj: 11 sarló = 1012 Ft
Trimágus Tusa díja: 1000 galleon = 1.470.000 Ft
Dobby roxforti fizetése: 1 galleon/hét = 1470 Ft (Dumbledore 10-et ajánlott, azaz 14.700 Ft-ot)
Jutalom a körözött Sirius Black kézrekerítéséért: 10.000 galleon = 14.700.000 Ft
Vajsör: 2 sarló = 184 Ft
Jutalom a körözött Harry Potterért a Halál ereklyéiben: 100.000 galleon = 147.000.000 Ft

Arról, hogy pontosan mennyi is Harry vagyona, természetesen nem szól a fáma. Rowling egyszer sem ír róla pontosabban, csak futólag láthatjuk galleonokkal tömött széfjét az első részben. Mindenesetre aki gond nélkül elajándékoz 1,5 millió forintot 14 évesen, annak valószínűleg tényleg nincsenek anyagi gondjai, ahogy ezt folyamatosan láthattuk is - még ha nem is konkrét számokkal. 
Ráadásul Harry végül nem csak a Potter családi vagyont örökölte - ami a család múltjából fakadóan, amiről ITT is olvashattok részletesebben, valószínűleg tényleg nem kevés -, hanem Sirius Black után a Black családét is, beleértve a Grimmauld téri házat, ahová később Ginnyvel be is költöztek. 

Érkezik az új Harry Potter könyv!

$
0
0
Korábban már írtam róla, hogy több ajánlat is érkezett a Harry Potter and the Cursed Child című Harry Potter színdrab könyves kiadására - most meg is van a végleges hír, tényleg érkezik a könyv! 

A Harry Potter and the Cursed Child Harryék legkisebb fiának, Albus Perselusnak kalandjait követi, közvetlenül a Harry Potter és a Halál ereklyéi eseményei után. A darabot J. K. Rowling, Jack Thorne és John Tiffany közösen jegyzik. 



A könyvből négyféle kiadás is érkezik - minden ház megtalálhatja majd a sajátját. További érdekesség a megjelenési idő: 2016. július 31-én kerül majd a boltok polcaira, ami J. K. Rowling és Harry Potter közös születésnapja. Igazi ünnep lesz ez a fandomban! 

Végleges borító ennek megfelelően még nincs, egyelőre az alábbi borítót kaptuk:



Emellett a Pottermore egy újabb Fantasztikus állatok és megfigyelésük kiadást is ígér a jövő évre, melyben teljesen új tartalmak is lesznek egyenesen Rowlingtól! Ezután pedig érkezik majd a Roxforti könyvtár többi darabjának új kiadása is: A kviddics évszázadai és a Bogar Bárd meséi is új kiadást kap, bár ezekről még nincs pontosabb információ.

Clélie Avit: Je suis là – Itt vagyok {Nyereményjáték}

$
0
0
Egyszerű, de összetett, és romantikus és...
Clélie Avit: Itt vagyok

A blogturnéról



Clélie Avit regénye már a megjelenése előtt világsiker lett, annyi kiadó akarta egyszerre megszerezni a kiadás jogait. Azóta már a filmadaptációs jogok is elkeltek. A történet egyik főhőse Elsa, a kómában fekvő lány, aki tehetetlensége ellenére mindent hall, a másik főhős Thibault, aki egy nap betéved Elsa szobájába...

Tarts velünk a blogturnén, ismerd meg a regényt, és a Könyvmolyképző kiadó jóvoltából egy példányt nyerhetsz is!


Eredeti cím: Je suis là
Kiadó: Könyvmolyképző
Oldalszám: 208
Fordító: Burján Monika
ISBN: 9789633990933
Sorozat: -
Függővég: nincs
Bechdel-teszt: átment
Moly link
Goodreads link (3,90)
Megrendelési link
Elsa nem érez hideget, szomjúságot, éhséget. Egy hegymászó baleset után kómába zuhanva,
hónapok óta érzéketlenül fekszik egy kórházi ágyon. Illetve nem teljesen érzéketlenül.
Hall.
Csak ezt senki sem tudja.
Thibault az édesanyját kíséri be a kórházba az öccséhez,
ő viszont nem hajlandó bemenni hozzá. Neheztel rá a halálos balesetet miatt, amit okozott. A kórházban bolyongva véletlenül Elsa szobájába téved. Ahová ettől kezdve rendszeresen visszatér…

Az első mondat:


"Fázom."

Értékelés


Jaj, de örülök, hogy engedtem a kíváncsiságomnak! Bevallom őszintén, kicsit féltem ettől a könyvtől, valahogy a cím, a fülszöveg és a borító alapján egy borongós sztorira számítottam. De ez valami elképesztően cuki volt! 

A pöttyözését nem igazán értem, bár simán ajánlom minden Vörös pöttyös rajongónak, igazándiból korosztályát tekintve nem az.

Két felnőtt ember története ez, egy épp a könyv idején a harmincat betöltő kómában fekvő nőé, és egy harmincnégy éves férfié. Elsa minden a hegymászás, de egy rosszul megkötött csomó és szerencsétlen baleset következményeként a kórházban kötött ki. Egyik pillanatban még a hegyen volt, a következőben pedig több héttel később arra eszmélt, hogy már hetek óta kómában fekszik. Tudatában van mindennek, ami körülötte zajlik, hallja a dolgokat, de képtelen uralni a testét. 

A másik főszereplőnk, Thibault öccse miatt téved a kórházba. A testvére ugyanis részegen vezetett, ezzel két kislány halálát okozta, ezt pedig Thibault képtelen neki megbocsátani. Kötelességszerűen beviszi az anyját a kórházba, de ő maga még nem tud találkozni a testvérével. Épp kimenekülne a lépcsőházba, de eltéveszti az ajtót, és a kómában fekvő Elsa szobájában köt ki. 



És itt kezdődik minden... 

Igazából első hallásra meglehetősen betegen hangzik, hogy egy férfi rendszeresen bejár egy idegen, kómában fekvő nő szobájába, és beszél hozzá, és mellette alszik... De ebben a történetben valahogy minden olyan természetes. Úgy bontakozik ki egy szerelmi szál, hogy valójában a szereplőink mindketten monológokban beszélnek egymáshoz, nincs egyetlen párbeszéd sem közöttük. Ez egy nagyon egyedi megoldás, és meglepően jól működik ebben a helyzetben. Ahhoz is hozzájárul, hogy a feszültség végig nagyon erős legyen. Felváltva ismerjük meg Elsa és Thibault szemszögét, és hogy ki hogyan éli meg a valószínűtlenül üdítő közös pillanatokat. Ez az igazi romantikus filmes sztori, amikor két ember története megmagyarázhatatlanul összefonódik, és ők maguk sem találnak magyarázatot arra, mi is vonzza őket annyira a másikban. 

Minden lassan bontakozik ki, ebben a helyzetben egy-egy szó, egy érintés, minden apró lépés, amit egymás irányába tesznek, felértékelődik. Nem is tudom, mikor szurkoltam így utoljára párosnak. 

Mind Elsa, mind Thibault szerethető karakterek. Persze Elsa sokkal inkább passzív, kevésbé eseménydús az élete - amit megtudunk róla, az nagyrészt visszaemlékezésekből érkezik, illetve abból, hogy hogyan reagál az őt érő viszonylag kevés ingerre a kórházban, kómában fekve. Thibault élete eközben nagyon is zajlik - nem is kevés drámát kap a nyakába ráadásul: ott az öccse ügye, ez a furcsa és megmagyarázhatatlan vonzalom Elsa iránt, felbukkan az exe és ráadásul épp keresztapa lesz belőle. Nagyon könnyű azonosulni vele, az életével, a vágyaival. 

Mindenesetre mindketten ölelgetnivalóan aranyosak, és ugyanez érvényes rájuk párosként. Nagyon érdekes róluk így beszélni, hiszen úgy éli végig az olvasó a történetet, hogy igazi interakció nincs is köztük, leginkább csak elképzelt, de azok... Te jó ég! 

Szóval kapunk egy erős szerelmi szálat, és finoman adagolva komoly kérdéseket is. Mikor merhetünk lemondani egy kómában fekvő betegről? Thibault helyében mi képesek lennénk helyrehozni a kapcsolatunkat a testvérünkkel? Hogyan birkózol meg vele, ha a legjobb barátod megkap mindent, amire vágysz - képes vagy önzetlenül vele örülni? 

Érdekes kérdések ezek, és bár némelyik hétköznapibb, mint a másik, sajnos az a helyzet, hogy minddel szembekerülhetünk egy-egy szörnyű tragédia után mi magunk is. 

Az Itt vagyokban pont az az igazi, hogy a komoly kérdéseket úgy adagolja, hogy feszültséggel teli marad ugyan a történet, de mégsem nyomasztó. 

Imádtam az újra meg újra felbukkanó motívumokat - a hideget, a körtét, a kéket...



Összességében imádtam, mindenkinek csak ajánlani tudom, hihetetlenül kellemes meglepetés volt. A vége is tetszett, félre ne értsetek, de istenem, annyira olvasnám legalább egy icipicivel tovább - vagy sokkal tovább. Tovább. 

NAGYON AJÁNLOM
(Még a kedvenc letten is gondolkoztam...)

U.i: Ha látta valaki a Ha igaz volna... című filmet, és szerette, akkor szerintem ezt is fogja. 

U.u.i.: Fogyasztásra egy kis körtelevet javasolnék.


Olvass bele a képre kattintva!


konyvmolykepzo.hu/reszlet/entangled.pdf?ap_id=Deszy



Nyereményjáték


A könyv hősnője, Elsa imádja a hegymászást, a balesete is éppen akkor történt, amikor eme hobbijának élt. A mostani játék során a regény helyszínének, Franciaországnak a legismertebb hegyeit kell felismernetek a kép, és az infók alapján. A megoldást a Rafflecopter doboz megfelelő sorába várjuk.

A játék során 1 példányt sorsolunk ki a regényből. A győztesnek 72 órája van válaszolni a levélre, különben sajnos újra kell sorsolnunk. A könyvet a kiadó postázza, és sajnos csak Magyarország területén belül.

Egy, a Dauphinéi-Alpokhoz tartozó hegység Franciaországban. Az Écrins Nemzeti Park névadója. Legmagasabb csúcsa a Barre des Écrins 4102 méterrel.



a Rafflecopter giveaway

A turné menetrendje


02.04. - Szembetűnő
02.10. - Deszy könyvajánlója

Sherrilyn Kenyon perli Cassandra Clare-t!

$
0
0
Amikor megláttam a híreket, bevallom őszintén, én magam sem akartam elhinni, hogy jól értem a címet, de igen: Sherrilyn Kenyon hivatalosan is perli Cassandra Clare-t, amiért a Shadowhunters sorozat ötletét tőle lopta. 

Sherrilyn Kenyon


Cassandra Clare fanfictioníróként kezdte pályafutását, és már akkoriban voltak problémái azzal kapcsolatosan, hogy vádak érték, mások munkájából emelt el ezt-azt. Mindenesetre ez a dolog hosszú távon nagyrészt lecsengett, és bár a történetei észrevehető hasonlóságot mutattak itt-ott más művekkel (például a Harry Potterrel és a Csillagok háborújával), egyik sem volt olyan szoros, hogy bárki különösebben foglalkozzon vele. 

Kenyon 1998-ban kezdte írni Sötét Vadász sorozatát, amelyek közül az első hét rész jelent meg eddig magyarul, az Ulpius ház gondozásában.
Cassandra Clare A végzet ereklyéi első részét, a Csontvárost 2007-ben publikálta. 

Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a benyújtott panasz, melyben hosszan ecsetelik a két világ és a karakterek közötti hasonlóságokat, sokkal inkább Nick Gautier sorozatára épít - már amennyire én ezt az eddigi tudásommal Kenyon világáról meg tudom állapítani, ugyanis karakterösszehasonlításoknak semmi köze az eddig általam olvasott  a Sötét vadász sorozat első hét részéhez. Az összehasonlítás alapja Nick és az őt körülvevők, Nick sorozatának első része pedig 2010-ben jelent meg. (Persze ettől a világ, amelybe a karakterek az írónő ágyazta valóban 1998-tól létezett.)

A pert február 5-én indították, és Kenyon kártérítést követel a szerzői jog megsértéséért és kiesett haszonért, valamint a jogsértés megszüntetését. 

Kenyon szerint mind a Sötét vadászok, mind az Árnyvadászok egy harcosokból álló elit csapat, akiknek eddig ismeretlen természetfeletti fenyegetéstől kell megvédeniük az emberi világot, eközben pedig élik mindennapi életüket. 

Mindkét sorozatban adott egy harcosokból álló csapat, akik a démonoktól védik a világot, és egy fiatal a Sötét vadászok/Árnyvadászok világának részévé válik, amikor megmenti egy jóképű szőke Sötét vadász/Árnyvadász... A főszereplőknek rá kell jönniük, mi a céljuk az életben, hogy démonokkal és saját bizonytalanságaikkal harcoljanak, eközben pedig mindenféle barátokkal kapcsolatos és családi problémákat kell megoldaniuk. Mindkettejüknek meg kell ölniük démoni apjukat, és szembe kell nézniük a fenyegetéssel, hogy gonosszá akarják őket tenni. Mind az Árnyvadászok, mind a Sötét vadászok rendelkeznek megbűvölt kardokkal, amiknek egyedi neve van, és úgy fénylenek, mint a mennyei tűz. Mindkét világban vannak normális emberek, akik nem tudnak a természetfeletti világról, és külön nevük is van.

Kenyon szerint a hasonlóságokra még 2006-ban hívták fel a figyelmét a rajongói, és ekkor a panasz miatt Clare a Sötét vadász elnevezést Árnyvadászra cserélte. Kenyon azt is nehezményezi, hogy a kifejezést most már nem pusztán a fajra, hanem egy egységesített brandre is használja Clare, ami szintén hasonló az ő Sötét vadász sorozatához. 

A teljes, 29 oldalas vádiratot ITT olvashatjátok, illetve ITT megtaláljátok az összehasonlítást a karaktereket között.  

Cassandra Clare


Az esetre Courtney Milan történelmi romantikus szerző hívta fel a figyelmet, aki korábban maga is jogász volt. Szerinte nem Sherrilyn Kenyon találta ki, hogy emberek harcolank a természetfelettivel, így nincs tulajdoni joga sem arra az ötletre, hogy az emberek vakok egy természetfeletti világra, aminek nevet adtak. Szerinte az általa felsorolt karakter, illetve cselekménybeli hasonlóságok és tárgyak 95%-a a közös irodalmi háttérből táplálkozik. Mind a két történet mitológiai alapokra épít, ebből fakadnak a hasonlóságok. Illetve kiemeli, hogy ötleteket nem tudsz szerzői jogi értelemben levédeni, csupán azok konkrét kifejeződését. Szerinte ha magukat az ötleteket le lehet védetni, akkor soha többet senki nem tudna többé írni. 

Egyelőre Clare és kiadója részéről senki nem nyilatkozott az ügyet illetően. 


A magam részéről picit nevetségesnek tartom az ügyet. Clare-t is, Kenyont is szeretem, de...

Nick sorozatát én magam még nem olvastam, ezért a konkrét összehasonlításokkal nem igazán tudok mit kezdeni, mindenesetre a Sötét vadász sorozat első hét része alapján nem igazán érzek égető hasonlóságokat. Amennyiben pedig ezek Nick sorozatában kerülnek elő ilyen szorosan, akkor nincs alapja a panasznak, hiszen azt később kezdte publikálni a szerző, mint Clare. Még ha a világok közötti hasonlóságok léteznek is, ezek valóban fakadhatnak tisztán abból, hogy közös mitológiai alapból építkeztek, a karakterek közötti hasonlóságok már tényleg kérdésesebbek - viszont ha Nick sorozata három évvel későbbi, a karakterek hasonlósága miatti panasz alapja nem lehet az, hogy Kenyon 1998-ban kezdte a Sötét vadász sorozatot, hiszen Nick története később kezdődő spin-off. (Nagy szükség lenne egy igazi Kenyon szakértőre ebben a kérdésben, egy olyanra, aki mindkét világot jól ismeri.) 

Másrészről, és igazából számomra ez teszi érthetetlenné az egészet: miért most jutott eszébe Kenyonnak perelni? Állítása szerint már a Csontváros megjelenése előtt felhívták a figyelmét a feltételezett lopásra, márpedig akkor Clare még publikálatlan, első könyves szerző volt. Miért nem nyújtott be panaszt ellene Kenyon akkor, amikor a Csontváros megjelent és Clare még nem volt ennyire sikeres? Miért a Csontváros megjelenése után 10 évvel jut eszébe a dolog? 
Az, hogy a Shadowhunters kifejezés most már az új kiadásokon ténylegesen megjelenik a borítón, és egy egész brand épült rá, véleményem szerint elég gyenge érv. Magára az Árnyvadász kifejezésre sem lehet panasza, hiszen kapásból szerintem több olyan könyvet is lehetne találni, amelyben az árnyvadász mint faj létezik, vagy minimum kifejezés szinten megjelenik. 

Mindenesetre akármi lesz is a dologból, rettentő kíváncsian várom a fejleményeket.

Ferenczi Szilvia: A pormanó felbukkan {Értékelés + Nyereményjáték}

$
0
0

Hihetetlenül cuki

Ferenczi Szilvia: A pormanó felbukkan

A blogturnéról



Nemrég jelent meg Ferenczi Szilvia első mesekönyve, A pormanó felbukkan. A gyönyörű illusztrációkkal ellátott műben a kis Vili és a rosszcsont kis pormanó közös kalandjairól olvashat szülő és gyermek egyaránt.
A szórakoztató mesekönyvet a Blogturné Klub hat játékos kedvű bloggere vette a kezébe. Éld át te is velünk az élményt, és ne felejts el játszani sem, hiszen a Könyvmolyképző Kiadó jóvoltából három könyvet is kisorsolunk.



Kiadó: Könyvmolyképző
Oldalszám: 160 oldal
Illusztrátor: Ráduly Csaba
ISBN: 9789633992432
Sorozat: ?
Függővég: nincs
Bechdel-teszt: megbukott
Moly link
Megrendelési link
"Éjjel Vili furcsa neszt hall a szobában, és egy meglepő lénnyel találkozik: a pormanóval.
Az új lakó a legváratlanabb helyeken bukkan fel, csámcsogva eszik az ágy alatt és tiltakozik a fürdés ellen. A kis bajkeverő Vilivel tart az iskolába, de bizony ott nyoma veszik.
Nincs mese, meg kell menteni! A kéményseprű és az ereszlakó siet a fiú segítségére.
Érdekel, hogy lehet kijutni egy porszívóból? Hogy lehet kötélugrást tartani egy kémény belsejében? Hogy lehet feltűnés nélkül felmászni egy tanár fejére?
Izgalmas kalandok, sok nevetés és kedves kis lények várják a gyerekeket ebben a vidám történetben.
8 éves kortól ajánljuk.

Az első mondat:


"Késő márciusi éjszaka volt."

Értékelés


Akarok egy pormanót! Mármint... amilyen rendszerető vagyok, akár több ezer is bujkálhat a szobámban, de akkor pontosítok: azt akarom, hogy láthassak legalább egyet, de úgy igazán. :D 
Amikor először megpillantottam A pormanó csodaszép és elképesztően cuki illusztrációit, rögtön beleszerettem - a címet addigra már régóta ismertem, de bevallom, különösebben nem foglalkoztam vele, és nem igazán gondolkoztam el rajta, milyen is lehet egy pormanó. Aztán megláttam, és végem volt, és olvasni akartam. És amikor elolvastam, már biztossá vált: kell egy pormanó. 

Most őszintén: ki gondolná, hogy egy porszem cuki is lehet? Eszembe nem jutott volna, de mégis az. Megbocsátom neki még azt is, hogy rögtön porszívózás után kupit csinálj. De most képzeljétek el, hogy van ez az aranyos kis vattapamacsszerű lény, aki mindenféle rosszaságon töri a fejét, és olyan kalandokba keveredik, amik számunkra, emberek számára elképzelhetetlenek. Egy csomag ropi és egy italautomata is veszélyeket rejteget, nem beszélve egy vödör vízről. Brrr... 



Már azokat a jeleneteket is imádtam, amikor Vili és a manó ketten együtt otthon rosszalkodtak, de aztán kitágult a világ: újabb lények bújtak elő a sötétből - szó szerint -, és ráadásul kimozdultunk Vili otthonából is, a rendkívüli bonyodalmakat jelentő iskolába. (Persze azt, hogy az iskola életveszélyes, minden gyerek tudja már, ez nem újdonság.)

Kifejezetten értékeltem pormanó színváltásait, ugyanis manó - amennyire nem vigyáz magára - egy egész skálát bejár a fehértől a rózsaszínig. Remélem, lesz folytatás, és kapunk még egy párat. Kék manó, zöld manó, kíváncsi vagyok, melyik színt hogyan lehetne elérni nála. 

És gondolom, senkit nem fog meglepni ezekután, ha azt mondom, a kedvenc szereplőm a pormanó volt. Kellően csínytevő, minden rosszban benne van, de pont ettől lesz igazán szerethető mesehős. 

A lehetetlenebbnél lehetetlenebb szereplők és kalandok elképzelését pedig segítik a színes rajzok, és bevallom, mindet szépen végignézegettem, és többször át is lapoztam. Például nézzétek csak meg itt a rendszámot: 



Csak apróság, de én az ilyeneket is úgy szeretem. (Egyébként annyira cuki, ahogy manó mászik ki a kocsiból, nem?)

Szóval összességében egy nagyon aranyos és kedves mese, imádnivaló lényekkel (na jó, azért kéményseprűt is megszerettem, csak szerintem a korommal nehezebben tudnék megküzdeni, mint a porral), és még sok lehetőséggel. Ugyanis a világ bőven lehetővé teszi, hogy még sok-sok kalandot éljünk át Vilivel és mindenféle lényekkel - főleg, hogy most már Viliék köre is háromra bűvült. (Ennek kifejezetten örültem, gyanítottam, hogy ez lesz - bár szívesen vettem volna a végén még többet az új barátnőből.)

AJÁNLOM

Olvass bele a képre kattintva!


konyvmolykepzo.hu/reszlet/entangled.pdf?ap_id=Deszy



Nyereményjáték


Mennyire ismered a meséket? A mostani játékunk során a mesés tudásod kell latba vetned, hogy megnyerhesd a Könyvmolyképző Kiadó által felajánlott három könyv egyikét!
Minden állomáson egy híres mesehősről találsz képet, akinek a nevét írd be a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
(A kiadó sajnos csak Magyarország területén belül tud postázni, a nyertes ha a sorsolás után 72 órával nem jelentkezik, sajnos új győztest kell sorsolnunk)



a Rafflecopter giveaway

A turné menetrendje


02.03. - Szembetűnő
02.05. - Media-Addict.hu
02.09. - Dreamworld
02.11. - Zakkant olvas
02.12. - Deszy könyvajánlója

Cassandra Clare válasza Sherrilyn Kenyon vádjaira

$
0
0
A héten már írtam a sokkoló hírről, hogy Sherrilyn Kenyon perli Cassandra Clare-t. Ráadásul valójában nem is csak őt, hanem minden Árnyvadász világhoz kapcsolódó haszonélvezőt, így a filmeseket és a sorozat készítőit is. 



Nagyon röviden megfogalmazva plágiummal vádolja az Árnyvadász világ megálmodóját, és egy egészen hosszú listán sorolja, pontosan milyen világbeli hasonlóságok vannak A végzet ereklyéi illetve a Sötét vágyak vadásza sorozatok között, illetve egy mellékletben ezt folytatja a karakterek és a helyszínek szempontjából is. 

Cassandra Clare most először reagál a nyilvánosság előtt a vádakra, ügyvédjén, John Cahillen keresztül. 

"Cassie-t meglepte és elkeserítette, hogy Kenyon benyújtotta ezt az alaptalan vádat, egy évtizeddel azután, hogy Cassie könyvei megjelentek. Kenyonnak nincs igaza, amikor azt állítja, hogy Cassandra Clare-nek vagy a kiadójának bármilyen megegyezése lett volna az "árnyvadász" szó kapcsán. Cassie soha nem adott semmilyen biztosítékot ezzel kapcsolatban Kenyonnak, és habár szívesebben feloldotta volna Mrs Kenyon kételyeit, Ms Kenyon soha nem vette fel vele kapcsolatpt és nem beszéltek egymással."

Így kezdődik a válasz. Ha emlékeztek, a korábbi bejegyzésemben én is azt furcsálltam, hogy miért várt ennyi ideig Sherrilyn Kenyon, amikor állítása szerint már 2006-ban felhívták a kérdéses hasonlóságokra a figyelmét a rajongói. 

Aztán így folytatja az ügyvéd: 

"Sokatmondóan a vádirat elmulaszt megnevezni bármilyen konkrét másolást vagy plágiumot Cassie részéről. Igen kevés esélye van, hogy bárki összekeverje Cassie young adult témáit és célközönségét a néha nagyon is felnőtt történetszálakkal, amelyek Ms Kenyon könyveiben megjelennek. Kétségtelenül arra számítunk, hogy Ms Kenyon vádjait elutasítják."

Az is felmerül érvként, amire az előző bejegyzésemben említett történelmi romantikus szerző is hivatkozik.

Cahill szerint Kenyon keresete "a szerzői jogok és Cassie eredeti munkájának alapvető félreértelmezésén nyugszik.""A törvény nem az ötleteket és a mítoszokat védi, hanem az ötletek konkrét kifejezősédést. Például Ms Kenyon arra panaszkodik, hogy Cassie ellopta azt az ötletét, hogy "normál tárgyakat... varázslat itat át, mint például egy kelyhet, egy kardot és egy tükröt", de ezek az ötletek és sok másik is, amelyekre Ms Kenyon jogot formál, hosszú ideje a történetmesélés hagyományának részét képezik az ősi koroktól egészen mostanáig."

Ez egyébként igaz, szigorúan a kehely-kard-tükör vonalon mozogva mindegyik olyan tárgy, amely számos mítoszban és legendában megjelenik, és régóta mágikus képességekkel ruházták fel őket a történetekben. Például az Artúr mondakörben, amelyből a korábbi nyilatkozatok alapján Cassie dolgozott A végzet ereklyéinek kitalálásakor. (Ilyen alapon jelennek meg ugyanezek a tárgyak például a Harry Potterben is, csak hogy még egy példát említsek: Griffendél kardja, Hugrabug kelyhe és Edevis tükre/a Siriustól kapott tükör.) 



Amikor a vádakat olvastam, számomra is az időfaktor volt az egyik legnagyobb kérdés. Azt tudjuk, hogy 1998-ban kezdték el kiadni Kenyon sorozatát, Cassandra Clare-ét pedig 2007-ben, de a Kenyon által felhozott hasonlóságok közül én az első hét könyv alapján nem igazán találkoztam még eggyel sem. Az ügyvéd többek között erre is rámutat:

"A kereset tele van alapvető tárgyi hiányoságokkal Cassie munkájával kapcsolatban, amelyet regényei olvasói közül bármelyik felismerhet. Például a kereset az egyik főszereplő mostohaapját a legjobb barátjaként azonosít, és azt állítja, hogy a "daimons" kifejezés szerepel a könyveiben (a szót soha nem használta), és azt állítja, hogy az egyik főszereplője Kenyon karakterén alapul, akinek hasonló tulajdonságait három évvel azután írta le, hogy Cassie megteremtette és megírta a kapcsolódó főhős háttértörténetét."

Tehát az ügy tovább fodrozódik, mi pedig várhatjuk, mi lesz a vége... 
Nem babra megy a játék, ugyanis Kenyon nem csupán kártérítést követel, hanem a véleménye szerint lopott történetelemek hasznalatának megszűntetését is, ami komolyan érintheti Cassandra Clare jövőbeli könyveit - jelenleg még minimum 9 regényre számíthatunk tőle az Árnyvadász világból, három trilógiára, a Sötét ármányokra, amelynek az első része Lady Midnight címen idén jelenik meg, a The Last Hoursre és a The Wicked Powersre.

12 Valentin-napi kártyaötlet könyvmolyoknak

$
0
0
Holnap itt a Valentin-nap!

Ha esetleg valaki megfeledkezett róla, vagy utolsó simításként egy cuki és vicces, igazán kreatív kártyával készülne könyvmoly kedvesének (alliteráció forever!), akkor íme néhány ötlet. Még gyorsan össze lehet őket dobni házilag, és nincs is jobb, mint egyedi, kézzel készült aprósággal meglepni, akit szeretsz. 

De ha nem is ünnepled a Valentin-napot, ezt a pár kártyát akkor is érdemes végigböngészni: egyrészt mert némelyik hangosan nevetősen vicces, másrészt mert még szülinapra, névnapra is jól jöhetnek az ötletek.















Johanna Basford: Bűvös erdő {Értékelés + Nyereményjáték}

$
0
0

Aprólékos színező egy kis fejtöréssel

Johanna Basford: Bűvös erdő

A blogturnéról



A Manó Könyvek jóvoltából hazánkban is megjelent Johanna Basford legújabb színezője, a Bűvös erdő. Ennek örömére a Blogturné Klub három bloggere ismét ceruzát, tollat, ecsetet ragad, hogy az elvarázsolt kastélyig vezető utat színekkel keltse életre.

2016. február 13-tól minden harmadnap egy-egy blogger teszi közzé a véleményét a könyvről, illetve rengeteg, a történethez kapcsolódó érdekességgel is találkozhattok majd, ha velünk tartotok. Érdemes követni a turnét, ugyanis nem csak plusz információkat tudhattok meg a színezőről, de ahogyan az lenni szokott, nyerhettek is!


Eredeti cím: Enchanted Forest
Kiadó: Manó Könyvek
Oldalszám: 92
ISBN: 9789634030812
Sorozat: -
Függővég: - 
Bechdel-teszt: - 
Moly link
Goodreads link (4,63)
Megrendelési link
Johanna Basford kreatív és meditatív színezőkönyveivel mesés világokat teremtett. Hatására számos országban több millióan fedezték már fel az alkotás és az időtöltés ezen új módját. A TITKOS KERT után újabb színezője érkezett meg hozzánk, amely ezúttal a BŰVÖS ERDŐbe kalauzolja a természet és a színezés szerelmeseit.
A gyönyörű rajzok arra várnak, hogy megtöltsd őket színekkel!
Ajánljuk alkotni vágyó felnőtteknek és ügyes kezű gyerekeknek – 10-től 99 éves korig mindenkinek, aki tartalmas és pihentető kikapcsolódásra vágyik a mindennapokban.
Ismerd meg a BŰVÖS ERDŐ világát, járd be ösvényeit, hagyd, hogy elvezessenek az erdő mélyén lévő elvarázsolt kastélyba! Kalandozásaid során különleges állatokkal, növényekkel és mesebeli lényekkel találkozhatsz, és kilenc titkos szimbólum is megfejtésre vár. A kastély kapui csak akkor tárulnak fel.

Értékelés


Újra kitört a színezési láz a családon! Korábban már írtam róla, hogy kisebb harc dúl a színezési jogért édesanyám és a nővérem között, amikor új színező érkezik, ez megint így volt. 

Az előző színezőkhöz képest, amik a kezünkbe akadtak, itt sokkal aprólékosabb minták is akadtak, némelyiknél azt hittem, sosem lesz kész. Persze cserébe egy kis izgit is csempészett a rajzoló az oldalakba. Nem egyszerűen csak egy színező ez, tele képekkel. Egyrészt kapunk minimális kerettörténetet, az oldalakon végighaladva fokról fokra tárul fel a bűvös erdő titka. 

Másrészt a rajzok önmagukban is titkokat rejtenek. Annyira aprólékosak, hogy sokszor első ránézésre észre sem vesszük, de mindenféle erdei állatokat rejtettek el bennük. A feladat a színezésen túl az, hogy megtaláljuk őket, bár persze ha nekiállunk színezni, előbb-utóbb ügyis eljutunk mindegyikhez. 

És ha még ez sem lenne elég, itt-ott egy kis extra játékot is kapunk: például labirintust, amiből kereshetjük a kijáratot. 

Ami a mintákat illeti, van itt mindenféle, ami egy bűvös erdőről eszébe juthat az embernek. Kisebb-nagyobb erdei állatok, madarak, rovarok és bogarak, fák és termések, gombák, levelek, elhullatott tollak, és persze az ember nyomai is feltűnnek: kincses ládikó, palota az erdő közepén...

Persze a bonyolultabb mintákon kívül akad egy-két könnyebb is, kezdőknek, azoknak, akik nem olyan bátrak, és persze bemelegítésnek a bonyolultabb, akár többoldalas színeznivalók előtt. 

Ami biztos, hogy valamiféle tűfilcre szükség lesz, ugyanis sokszor tényleg nagyon vékony sávban kell mozogni a vonalak között, tehát például a zsírkrétát elég hamar kizárhatjuk az eszköztárból, mert képtelenség nem kifutni.

Mindenesetre nem szaporítom tovább a szót, úgyis mindenki a konkrét képeket várja. 

AJÁNLOM
















Nyereményjáték


Az erdő szerves részét képezik az állatok, de természetükből adódóan szeretnek rejtőzködni. Vajon megtalálod őket?
Nincs más dolgod, mint az állomásokon látható képeken megkeresni az összes állatot, és a rafflecopter doboz megfelelő sorába felsorolni mit és mennyit találsz belőlük (pl. 3 róka, 2 bagoly, 1 giliszta), így esélyed nyílik megnyerni a kiadó által felajánlott színező példányának egyikét.
Figyelem! A kiadó kizárólag magyarországi címre postáz. A nyertesnek pedig 72 óra áll rendelkezésére válaszolni a megküldött értesítő levelünkre, ellenkező esetben újat sorsolunk.




a Rafflecopter giveaway

A turné menetrendje


02/13 Deszy könyvajánlója
02/16 Insane Life
02/19 Dreamworld

Samantha Young: Valentine {Értékelés}

$
0
0

Egy kis csemegének tökéletes


Samantha Young: Valentine

Kapcsolódó bejegyzések:


Oldalszám: 78
ISBN: 9781310353628
Sorozat: Dublin Street 5,5
Függővég: nincs
Bechdel-teszt: átment
Moly link
Goodreads link (4,17)
Megrendelési link
Különleges novella hat igazán rövid történettel a Dublin Street sorozat eddig megjelent részeiből. Valentin-nap Josszal és Bradennel, Ellie-vel és Adammel, Jóval és Cammel, Oliviával és Nate-tel és Hannah-val és Marcóval! És persze rajtuk kívül Shannon és Cole is még egyszer felforrósítják Edinburgh utcáinak hangulatát...




Az első mondat:


"Braden threw back the rest of his coffee."

Véleményem


Ezeket a novellákat nem kifejezetten Valentin-nap alkalmából olvastam most, a véletlen azonban pont úgy hozta, hogy a múlt héten-ezen a héten teljes volt nálam a Samantha Young-láz, így végül eljutottam hozzájuk. És mivel Valentin napja ma van, adja magát, hogy ma értékeljem őket, még ha csak egy szösszenet erejéig is.

Nem fogok egyesével írni mindegyikről, más csak azért sem, mert az összes novella együtt sem túlságosan hosszú, és poént lelőni semmiképp sem szeretnék. 

A novellák egymástól függetlenül is olvashatóak, mindenesetre valamennyi kapcsolat azért van közöttük, mint ahogyan a nagy regényekben is mindig felbukkannak a korábbi főszereplők. Ennek a sorozatnak a szereplői családtagok és barátok, így természetesen egyik kis történetben sem elszigeteltek. Kifejezetten élveztem látni, mennyire segítik egymást és odafigyelnek egymásra - például minden évben van egy soros páros, aki a gyerekekre felügyel, míg a többiek romantikáznak. Nem lövöm le a poént, hogy a történetek évében melyik páros az, mindenesetre ad nekik egy kis kihívást, amitől az egyik legviccesebb novella ez lett számomra. 

Aztán a másik dolog, amire számítani lehet: szerepelnek a gyerekek. Természetesen a korábbi részekben is fel-felbukkantak, de mivel a nagy regényekben mindig egy újabb párosé a főszerep, a korábbiak pedig csak epizódszereplők, nem igazán volt lehetőség, hogy a szülők és a gyerekek kapcsolatát jobban megismerjük. Most viszont minden páros a saját kis novellájának főszereplője, így hazamehetünk velük az otthonukba - Bradenék gyerekein például kifejezetten jól szórakoztam. A gyerekszáj...

És bár Valentin-napi történetekről van szó, és mindegyik párosunk a Valentint ünnepli, nem mindent csak rószaszín szemüvegen keresztül szemlélünk. Egyértelmű, hogy ezeket a párosokat az isten is egymásnak teremtette, hiszen a sztorijukat már végigéltük, ebben pedig nem okozhat csalódást az írónő itt sem. Viszont bármekkora a szerelem, ők is csak emberek. Tetszett - még ha elsőre meg is lepett -, hogy náluk sem minden tökéletes. Új kalandokra vágyhatnak, amit eddig nem éltek át együtt, hiányérzetük lehet, vagy éppen belesüppedhetnek a hétköznapok mókuskerekébe. Megint csak nem spoilerezve, de el kell mondanom, Camre kifejezetten dühös lettem, bár a végére azért javított.

Összességében örültem, hogy egy időre megint visszakaptuk a főszereplő párosainkat, és nem csak mellékszerepben. Jó volt például újra Braden és Joss kapcsolatában lenni, már olyan rég olvastam az ő könyvük, azóta meg jobbára csak segítő jelleggel bukkantak fel. Volt itt rengeteg nevetés, romantika, erotika, meg azért egy adag probléma is, mert hát senkinek sem fenékig tejfel az élet, még akkor sem, ha megtalálta a párját. 

NAGYON AJÁNLOM

Alessandra Torre: Black Lies - Sötét hazugságok {Értékelés + Nyereményjáték}

$
0
0

Tanulság: ne ítélj a könyv közepén!

Alessandra Torre: Black Lies - Sötét hazugságok


A blogturnéról






Nem minden az, aminek látszik. A Sötét hazugságok alcíme akár ez is lehetne. A Blogturné Klub négy bloggere most elindult, hogy felfejtse, pontosan mik is azok a sötét hazugságok a Könyvmolyképző Kiadó decemberben megjelent Rubin pöttyösében.
Tarts velünk február 14-e és 20-a között, és ha ügyes vagy, a könyv egy példányát is megnyerheted.





Eredeti cím: Black Lies
Kiadó: Könyvmolyképző
Oldalszám: 376
Fordító: Hetesy Szilvia
ISBN: 9789639708822
Sorozat: -
Függővég: nincs
Bechdel-teszt: megbukott
Moly link
Goodreads link (4,35)
Megrendelési link
Létezhet szerelem, ha minden csak hazugság?
Brant:
Huszadik születésnapján már milliárdokat érő cég tulajdonosa. Három éve vagyunk együtt.
Négyszer kérte meg a kezem. Négyszer kosaraztam ki.
Lee:
Füvet nyír, ha éppen nem háziasszonyokat döntöget. Nemcsak a keze és a szája ügyes, hanem a szerszáma is. Majdnem két éve futok utána. Azt nem tudom, hogy vajon tud-e róla, hogy ez így van.
Két férfit szeretek. Két férfival szeretkezem.
Csak tessék, ítélj el! Fogalmad sincs, hogy mivel jár a szerelmem.
Ha azt hiszed, hogy már hallottál ilyen történetet, akkor tévedsz.


Az első mondat:



"Néztem Molly lakását, a mediterrán stílusú, narancssárga sorházat."


Értékelés



Kíváncsi voltam erre a könyvre, mert sok ismerőstől hallottam róla jót. Így, bár féltem tőle, hogy a Fogoly a sötétben-hez hasonlóan kemény lesz, belevágtam. 

Ami a Fogoly a sötétben aggodalmamat illeti, hamar rájöttem, hogy ettől nem kell félnem, bár az is igaz, hogy a Rubin pöttyösök között ez inkább az erotikus vonal, nem annyira a new adult. 

És akkor most nagyon őszinte leszek: sokáig rettentő közel voltam hozzá, hogy fogjam és félbehagyjam. Nem azért, mert rosszul volt megírva. Nem azért, mert nem voltam kíváncsi, hogy vajon milyen titkok és hazugságok lapulnak a háttérben, nem azért, mert nem tudtam szurkolni a főszereplő párosnak - legalább egy ideig. Hanem a főszereplőnő miatt. 

Te jó isten, ez a nő igazi péklapát kategória volt számomra nagyon-nagyon sokáig. Számomra a megcsalás hatalmas tabu, és rettentően idegesített, ami a szemem előtt zajlott. Ha a prológustól eltekintünk, a sztori elején elindult a szokásos módon egy szerelmi szál, ami nagyon gyorsan építkezett. Hirtelen egymásra találás, kis bonyodalom, aztán gyors párkapcsolat. De Layana és Brant alapvetően jók voltak együtt, a tökéletes párosítás minden tekintetben: egy társadalmi kör, és hasonló csalódások ebben a bizonyos elitben, ugyanolyan szexuális ízlés... Egy szó mint száz, jól működtek együtt. 

Brant esetében pedig kifejezetten örültem, hogy valami egyedivel sikerült megfejelni a gazdag-szexi-jóképű háromszöget, hiszen gyakorlatilag egy zseni kocka. Mindig is érdekelt, hogy milyen lehet, ha az ember egyrészről ennyire intelligens, másrészről pedig ez a tudás elszigeteli a valóságtól. Brant az a tipikus maga világában elmerülő zseni, akit csak nézel, szólsz hozzá, de nem reagál, aztán előáll a rák ellenszerével. Na jó, Brant esetében valami számítógépes kütyüvel. 

De ott volt a prológus, és ott volt Lee... És Brantet és Lee-t is szerettem, egymástól függetlenül. Bár sajnos amint megjelent Lee, az kissé rányomta a bélyegét a Brant szálra is. Lee után Brant kissé háttérbe szorult, még úgy is, hogy végig elképesztően sajnáltam, amiért tudtán kívül szerelmi háromszögbe keveredett. 

És Layana, te jó isten, tényleg péklapáttal ütöttem volna, annyira tenyérbe mászó volt. Amikor engem egy szereplő annyira idegesít, hogy fontolgatom miatta, hogy abbahagyom a könyvet, az már nagy szó. Főleg annak tükrében, hogy a sztori legeslegelején, még Lee előtt egészen jól elvoltam Layanával. 

És akkor jött a csavar. Már hallottam, hogy ennél a könyvnél a vége ütős, de erre nem számítottam. A nagy rejtély egy részét megfejtettem, bár nem pont erre gondoltam, a másik fele viszont... Ez a könyv tipikusan az a történet, aminél jön a csavar, és hirtelen minden értelmet nyer. És te jó, mekkorát ütött. És ez az ütés volt az, ami miatt megérte elolvasni a könyvet. Nem mondom, hogy nem tudnék belekötni ebbe a csavarba, ha nagyon akarnék, de nem akarok. Mert mindent helyrekattintott, és megnyugtatta a péklapátos kezem. 

A csavar után, a könyv harmadik harmadában pedig hirtelen beindultak az események. Mindent újraértelmezhetünk, és azon törhetjük a fejünk, innen mégis hogyan tovább. A nagy biliborogatás után pedig már annyira begyorsul minden, hogy az a hosszú felvezetéshez képest már nekem talán kicsit túl gyors is volt.

Mindenesetre az biztos, hogy ezt a csavart soha nem felejtem el, ezért megérte. No meg a tanulságért, hogy nem szabad egy könyvet leírni az eleje-közepe alapján, mert sose tudni, milyen titkokat rejteget még.


AJÁNLOM


Nyereményjáték


Mostani játékunkat a Sötét hazugságok címe ihlette! 
Minden állomáson találtok egy anagrammát - minden alkalommal egy olyan könyv címének betűit kevertük össze, amiben vagy a sötét vagy a hazugság kifejezés szerepel. 
Nincs is más dolgotok, mint kitalálni, mi is az egyes állomásokon keresett kötetek címe, és beírni azt a Rafflecopter doboz megfelelő sorába. 
Sok sikert a kutatáshoz! ;)
(Előfordulhat, hogy az olyan betűket, mint például az “sz” vagy az “cs” különszedtük, és két betű lett belőlük, vagy fordítva.)


deák gazos huss igék


a Rafflecopter giveaway


A turné menetrendje


02.14 - Deszy könyvajánlója
02.16 - CBooks
02.18 - Media Addict
02.20 - Kristina blogja

Monica McCarty: A Vipera {Értékelés + Nyereményjáték}

$
0
0

Lassan indult, de a végére tetszett

Monica McCarty: A Vipera

A blogturnéról




A General Press Kiadó megújult külsővel lepte meg az olvasóit a Romantikus Regények sorozatánál, és Monica McCarty A vipera című regénye az első, mely az új stílust bemutatja. A Felföld rettegett fiai sorozat 4. része a napokban jelent, így a Blogturné 5 állomásos turnéval népszerűsíti a történelmi romantikus műfajú regényt, extrákkal, értékelésekkel és természetesen nyereményjátékkal.


Eredeti cím: The Viper
Kiadó: General Press
Oldalszám: 392
Fordító: Szigeti Judit
ISBN: 9789636438548
Sorozat: A Felföld rettegett fiai 4.
Függővég: nincs
Bechdel-teszt: átment
Moly link
Goodreads link (4,32)
Megrendelési link
William Wallace, a rettenthetetlen skót szabadságharcos halott. Skócia az angolok igáját nyögi.
Klánok ragadnak kardot klánok ellen. A remény lángja azonban még nem hunyt ki. A skót Robert the Bruce úgy dönt, a Felföld és a Hebridák legendás harcosaiból titokban megkísérli a valaha volt legkiválóbb csapatot megszervezni, hogy egyesült erejüket felhasználva szerezze meg a trónt, és ezzel ismét kivívja Skócia függetlenségét…
Lachlan McRuairi – vagy ahogy harcostársai nevezték, a Vipera – kegyetlen, erőszakos, megalkuvó férfi hírében áll, aki az erszényén túl senkihez sem hűséges. Egy nap váratlan feladattal bízzák meg: vigye el biztonságban Isabella MacDuffot a király megkoronázására. A makacs asszony ugyanis úgy döntött, férjét elárulva, családja örökös jogával élve maga emeli trónra Robert the Bruce-t. Lachlan maga sem tudja, milyen fába vágja a fejszéjét a küldetés elvállalásakor – a büszke, érzékien szép grófné ugyanis akarva-akaratlan megbabonázza őt.
Bellának bátor tettéért azonban szörnyű árat kell fizetnie: nemcsak a szabadságától, de a lányától is megfosztják. Szörnyű rabsága idején egyedül az a remény tartja életben, hogy egyszer még viszontláthatja szeretett leányát. És ezért hajlandó szinte bármire. Még arra is, hogy ha kell, testét-lelkét eladja a rettenhetetlen harcosnak, akinek valamilyen oknál fogva képtelen ellenállni. Közös útjuk alatt Lachlant és Isabellát megannyi kalandos és veszélyes helyzet elé állítja az élet, miközben mindketten óriási küzdelmet vívnak: Bella a lányáért és a boldogságért, Vipera pedig azért, hogy újra képes legyen szeretni.
A Felföld rettegett fiai-sorozat negyedik darabját tartja kezében az olvasó: a rettenthetetlen harcosok és szerelmeik kalandos és buja történetei folytatódnak.

Az első mondat:


"Eljöttek érte."

Véleményem


Nem is volt kérdés, hogy erre a könyvre be kell neveznem - történelmi romantikus ÉS skót. Ide vele, de azonnal! 

Ennek ellenére bevallom őszintén, a könyv elején kicsit megijedtem. Egyrészt picit töménynek éreztem a történelmi ki kivel van-t, és próbáltam az agyam mélyéről előásni azt a keveset, amit tavaly a skót történelemből a magamévá tettem. Bár az biztos, hogy izgatott voltam minden alkalommal, amikor előkerültek a jól ismert klánok, a klasszikus viszálykodások és kifejezetten boldoggá tett, amikor egyszer-egyszer olyan helyszínekről volt szó, amikről már olvastam vagy még akár jártam is ott. 

Másrészt a konkrét cselekmény is kicsit problémás volt az elején. Egyrészt az izgalom lassan indult be nálam, másrészt a románc túl gyorsan kezdett kibontakozni - annyira hamar kezdték egymást fejben vetkőztetni a szereplők, hogy csak pislogtam. Ráadásul ez egy sokszor egészen nyers stílussal párosult, amit ugyan egyrészről megértek, hiszen ez egy ilyen kor volt, másrészről elsőre tényleg kicsit nagy adagot kaptam telibe belőle. 

Aztán ahogy haladt előre a történet, egyre jobban együtt tudtam élni a szereplőkkel, és szurkolni és izgulni - a regény végére már kifejezetten izgalmas árulások, menekülések és akciójelenetek voltak. Lachlan időnként még meg is mosolyogtatott, amire aztán tényleg nem számítottam. 

Ennek ellenére itt-ott (leginkább az elején, de néhol a regény végén is) küzdöttem azzal az érzéssel, hogy szívesen megnéztem volna egy-egy jelenetet, amit csak elmesélt a szerző és nem megmutatott. Szerintem sokat dobott volna Lachlan és Bella kezdeti kapcsolatán, ha az elején a kalandjaikat, a közös lovaglást konkrétan is olvashatjuk, nem pedig csak egy összefoglalót kapunk róla. 

Ettől eltekintve amikor a szereplők maguk is, és a köztük lévő kapcsolatok is kezdtek jobban kibontakozni, már élveztem a sztorit. Tényleg nagyon irigylésre méltó, milyen erős Bella, és hogy megállja a helyét a legnehezebb helyzetekben is. Lachlan pedig tipikus borús főhős, és nagyon tetszett, hogy valóban az is. Nem egyszer akadtam ki rá olvasás közben, de illett hozzá - Bella ide vagy oda, nem lett egyik pillanatról a másikra rózsaszín-romantikus főhős. Végig megmaradt kemény harcosnak, aki küzd a démonaival, emiatt sokszor túlságosan nyers, vagy még akár akaratlanul/jóindulatból gonosz is.

Nagyon tetszett a Bella és a lánya között kibontakozó történet, bár kicsit gyorsnak éreztem a lezárást. Viszont gondolom, az ő történetében majd többet tudunk meg róla és hogy mi történt vele, így rettentő kíváncsi vagyok. 

Kifejezetten élveztem a tényleges történelmi utalásokat, és nagyon izgalmas, hogy az írónő valós történelmi alakokat mozgatott. Biztosan jobban utánuk fogok olvasni még, de azért örültem a kis összefoglalónak az írónőtől a könyv végén, amiben elmesélte, mit, miért és hogyan dolgozott át a valósághoz képest. Ezek a homályos történelmi korszakok, amikor bizonyos emberek konkrét sorsáról és cselekedeteiről nem tudunk mindent, mindig izgalmas - ez az egyik oka, hogy szeretem a történelmet, és hogy leginkább az ókor és a középkor történelme vonz. A fikció és a valóság összemosása szerintem nagyon jól sikerült, és a kor bizonytalanságát is jól átadta a regény - soha nem lehetett tudni, hogy holnap épp ki lesz az uralkodó, és kinek az oldalára érdemes állni. 

A mellékszereplők szálai is nagyon tetszettek. Ritkán fordul elő velem, hogy egy sorozatot nem az első résznél kezdek, most ez volt a helyzet, de probléma nélkül értettem mindent. Viszont rögtön éreztem, hogy ebben a csapatnyi harcosban már van történet, és még lesz is. Kifejezetten érdekel, mi lesz majd a két legjobb baráttal, és ahogy említettem, Bella lányának szála is nagyon foglalkoztat. Feltétlenül kíváncsi vagyok a folytatásra, és remélhetőleg a korábbi köteteket is fogom még olvasni. 

AJÁNLOM

Blogturné extra


Gondolkoztam rajta, hogy mi is lehetne most az extrám és újra meg újra ugyanoda jutottam vissza. Olvasás közben elég sokszor úgy éreztem, szükségem lenne valami jegyzetre, hogy a történelmi környezet szempontjából épp most mi történik, ki kivel van és hogy alakultak a dolgok. Természetesen voltak összefoglalók erről a könyvben, de végig éreztem, hogy nekem utána kell olvasnom a dolgoknak. 


Tavaly, mielőtt Skóciába mentem, fejembe vettem, hogy minél többet kiderítek a skót történelemről. Akkor találtam rá Neil Oliver History of Scotland című dokumentumfilmsorozatára, amit imádtam. Ezt szeretném most a figyelmetekbe ajánlani. 

Neil Oliver maga is skót, és a helyszíneket is végigjárva, illusztrálva és hihetetlen lelkesedéssel mutatja be a meglehetősen kacifántos skót történelmet. Ami már csak azért is érdekes lehet a számunkra, mert szinte minden új belőle. Az angol történelemről még csak-csak tanulunk, de valahogy a skót történelem maximum csak itt-ott bukkan fel a mi törikönyveinkben, akkor is csak azért, mert befolyásolta Anglia harci politikáját, hogy épp mit rosszalkodtak a skótok északon. És persze, mindenki hallott már Robert the Bruce-ról és William Wallace-ról, de általában róluk sem túl kiterjedt a tudásunk. 

Erre megoldás ez a tíz részes dokumentumfilm-sorozat. (Egyébként Robert the Bruce-é a harmadik rész.)

Egyébként tartozik hozzá egy könyv is, amit szintén a General Press jelentetett meg, és gyakorlatilag beszerezhetetlen. Próbáltam már megvásárolni, sajnos eddig egy antikváriumban sem jártam sikerrel, viszont egy időre sikerült megkaparintani könyvtárból. Befejezni sajnos nem, úgyhogy még várok a csodára, hátha egyszer csak megpillantom valahol és meg tudom venni. 




Nyereményjáték


A General Press Kiadó megújult külsővel lepte meg a Romantikus Regények sorozata rajongóit. Mivel mi is szeretjük a szép borítókat, a játék ezúttal abból fog állni, hogy minden állomáson egy-egy borító részletből kell kitalálnotok, melyik szépségből vágtunk ki egy kockát. A rafflecopter megfelelő helyére az író nevét és a könyv címét várjuk. 4 példányt sorsolunk ki azok között, akik minden megfejtést helyesen adnak meg.



a Rafflecopter giveaway

A turné menetrendje


02/16 Deszy könyvajánlója
02/18 Kristina blogja

Ryan North: To Be or Not To Be {Értékelés}

$
0
0

Én nagyon jól szórakoztam rajta

Ryan North: To Be or Not To Be

Oldalszám: 768
ISBN: 9780982853740
Sorozat: -
Függővég: nincs
Bechdel-teszt: megbukott
Moly link
Goodreads link (4,08)
Megrendelési link
A To Be or Not To Be a Hamlet útválasztós verziója, a New York Times bestseller szerző,
Ryan North tollából. Játszd Hamletként, Opheliaként vagy Hamlet királyként - ha meg akarsz halni az első oldalon, légy a szellem. Szuper érzés! Az olvasók követhetik az eredeti történetet, a shakespeare-i cselekményhez közel maradva, vagy teljesen eltérhetnek és alternatív lehetőségeket élhetnek át puzzleként, sok humorral.
A könyv minden befejezéséhez egy színes, teljes oldalas illusztráció tartozik, ami 65 sikeres mai művész keze alól került ki, így minden újraolvasás meglepetéssel kecsegtet. Ryan prózája, ahogy mindig, köznyelvi és ismerős, de tele van okos utalásokkal, elképesztő képzelőerővel és viccekkel.
A To Be or Not to Be igazi siker lett: több, mint 15.000-en szántak rá pénzt alig egy hónap alatt, ezzel még mindig az elsőszámú a Kickstarteren a kiadással kapcsolatos projekteknél.
Lenni vagy nem lenni: ez a kaland! 



Az első mondat:


"Don't read this book like a regular book!"

Véleményem


Erre a könyvre teljesen véletlenül találtam rá, amikor először hallottam a következő kötetről: útválasztós Rómeó és Júlia? Még jó, hogy felkeltette az érdeklődésem. Aztán hamar kiderült, hogy a Hamlet változat volt előbb, és Kickstarteren óriási siker volt, ezen a ponton már kérdés sem lehetett, olvasni akarom-e. 

Nagyjából azt is kaptam, mint amire számítottam. Ez az egész könyv egy nagyon poén. Egy jól átgondolt, nagy finanszírozású, sok művésszel operáló óriási vicc. 

Az alapsztorit mindenki ismeri. Hamlet, dán királyfi hazaérkezik, apja meghalt, anyja hozzáment apja testvéréhez, aki elfoglalta a trónt. Kiderül, hogy ő volt az apa gyilkosa, Hamlet bosszút esküszik, hogy helyretolja a világot, aztán mindenki meghal. Nagyon röviden így lehetne összefoglalni a sztorit, és nincs is értelme tovább boncolgatni, hiszen nagy eséllyel úgyis mindenki megkapta már ezt az irodalom órán. (Akár duplán is, ha a rosencrantz és Guildenstern halotthoz is volt szerencséje, mint ahogy például nekem.) 

Viszont ebben a könyvben búcsút intetünk a Shakespeare által használt szerkezetnek, a nehezen megérthető szóhasználatnak. Ahogy a fülszöveg is írja, ez a könyv teljesen köznyelvi - annyira, hogy igazából bármelyikünk írhatta volna, de pont ettől válik extra módon viccessé. Persze, tele van poénokkal, mindenféle-fajta poén előkerül, olyanok is, amikre legvadabb álmainkban sem számítanánk. (Szuperhős a Hamletben? Meg radiátor? Feminista Ophelia? Ja, ez mind megvan.) De mindezeken felül az az igazán vicces, hogy olyan, mintha barátok egymás közt beszélnének a kötelező olvasmányokról - szétcincálja az eredetit, igen, de félelmetesen szórakoztató módon. 
A barátnőmmel egyszer nagyon unatkoztunk, miközben álltunk a buszmegállóban, és elkezdtünk filózni, vajon mi történt volna Rómeóval és Júliával, ha túlélik. Vadabbnál vadabb ötletek születtek, egyre jobban belelovalltuk magunkat, és most, még évekkel később is emlékszem rá, annyira jókat nevettünk. Na, ez a könyv ilyen. Mintha Ryan North összejött volna pár haverral egy sör mellett, akik megpróbálták betegebbnél betegebb módon kitekerni a Hamlet eredetijét. Mindezt persze úgy, hogy akkor legyen igazán vicces, ha ismered az eredetit is. 

Ami számomra még érdekes volt, hogy a könyv eleje rögtön választással kezdődik. Eddig még csak olyan útválasztós könyveket olvastam, amikben a főszereplő adott volt, és csak az ő döntési helyzeteiben ágazott ketté a történet. 
Itt már rögtön az elején három választási utat kaptunk, ugyanis nézőpontkaraktert is nekünk kellett választani. A fülszövegből ki is derült, lehetünk Hamlet, Hamlet apuka vagy épp Ophelia. Ez már alapból lehetőséget adott, hogy eltérjünk a drámától, hiszen ott például Opheliáról vagy Hamlet apjának történetéről vajmi keveset tudunk meg. Pedig bizony az ő szemszögük is nagyon érdekes lehet. 

A kedvencem Ophelia lett. Nagyon nem olyan lett a szereplő, mint amilyennek az eredeti alapján gondoljuk, viszont pont ez dobta fel igazán azokat a történetszálakat, amelyekben Ophelia a POV karakter. Egy igazi feminista, aki feltaláló, aki harcol, aki szembeszáll az apjával és elküldi a fenébe a bátyját, ha úgy adódik. Meglepett, mennyire megkedveltem ezt az Ophéliát. 

Összességében nagyon jókat nevettem a könyvön, beteg viccek is voltak benne, viszont némelyik szálon azt is elérte, hogy kicsit jobban elgondolkozzak az eredetin is - vajon mit miért csináltak a szereplők? És mennyire máshogy alakulhatott volna, ha... És egyébként is, oké, ezt élte át Hamlet. De mi van a többiekkel? 

Ha valaki egy jót szeretne nevetni, annak nagyon ajánlom. Viszont ha valaki nagyon ragaszkodik az eredetihez, nem tudja feldolgozni a Hamlet világában lehetetlen jeleneteket és a változtatásokat, illetve a sokszor az eredeti "rovására" elsütött poénokat hajlamos a szívére venni Shakespeare nevében is, akkor ez a sztori nagyon nem neki van kitalálva. (Egyébként mentségére szóljon, nem csak az eredeti drámán, hanem a feldolgozáson is poénkodik, néha kiszól az olvasónak, hogy épp mi szül problémákat az ilyesfajta történetvezetésben, és ettől most tekintsen el mindenki.)

Várom a Rómeó és Júliát is, szerintem azt még ennél is jobban fogom szeretni.

AJÁNLOM

Ilyet még nem láttál - változik a borító!

$
0
0
Őszinte leszek: eredetileg simán megosztottam volna Lauren Oliver új könyvének borítóját, de aztán megláttam a koncepciót, és úgy éreztem, mindenképp külön blogbejegyzést érdemel. 

A Replica története már önmagában kicsit összezavarja az embert. Egy teljesen átlagos lány, Gemma és a róla készült emberi másolat, Lyra története a regény, amit háromféleképpen lehet olvasni: Gemma egyéni történeteként, Lyra egyéni történeteként vagy egyszerre a kettőt, amivel felfedjük a nagyobb képet. 

Ez azért elég rejtélyesen hangzik, nem igaz? Már önmagában csak emiatt kíváncsi vagyok. Ez mégis mi a fenét jelenthet? 

Az EW-nek adott interjúban Lauren így fogalmazta meg: "Ez igazából két könyv egyben, és mindegyik könyv más szereplő szemszögéből játszódik. Függetlenek egymástól abban az értelemben, hogy mindegyik történetnek megvan a maga íve, és olvashatod őket önmagukban. Nem kell olvasnod a másikat is, hogy meglegyen a jelentése. De abban az értelemben összefüggnek, hogy sokkal teljesebb képet kapsz és jobban megérted az egész történetet, ha együtt olvasod őket. Elmond egy harmadik történetet, ami sokkal nagyobb."

Technikailag elvileg ez változó fejezetekkel van megoldva, de megteheti az ember, hogy csak az egyik vagy csak a másik szemszöget olvassa. Hogy tovább fokozzuk az izgalmat, kiderül, hogy Gemma és Lyra egyszer találkoznak is a történetben, és ezt a jelenetet mindkét szemszögből megismerhetjük.

A válaszaokért még várnunk kell egy kicsit, 2016. október 4-án kerül majd a könyvesboltok polcaira kötet, addig pedig maradnak a kérdőjelek. 

Viszont legalább már a borítót megkaptuk, és annyira szuper lett, hogy önmagában ezért imádni kell a könyvet. Ugyanis a történethez hasonlóan ez is több arcot kapott. A holografikus borító változik - hol csak Lyra, hol csak Gemma képét látjuk, és szerencsére egy kis animáció is mutatja, hogy kell ezt érteni. 

Íme: 

Nem, ez nem két könyv :)




Ezekután nem irigylem a hazai kiadót, akárki is lesz az - bár a Ciceró a legesélyesebb. Azt hiszem, mi nem örülhetünk majd ennek az interaktív megoldásnak, és ezt már előre gyászolom. Ha mégis, akkor azért külön jutalom jár majd. 
Addig is el kell gondolkozni: lehet, hogy meg kéne rendelni angolul? Ilyen borítóval és ilyen egyedi sztoriígérettel...

Eddig ismeretlen Tolkien versekre bukkantak!

$
0
0
Nem is olyan régen írtam arról, hogy ráakadtak Beatrix Potter egy eddig ismeretlen meséjére, most egy újabb ilyen eset boldogítja az irodalom szerelmeseit. Ráadásul most a fantasyrajongók örülhetnek. 

J. R. R. Tolkien két eddig ismeretlen verse került elő egy nyolcvan éves oxfordshire-i iskolai évkönyvből. A költeményekre Wayne Hammond, oxfordi professzor bukkant rá, aki az író életét és munkásságát kutatja. Az abingdoni Our Lady’s School 1936-os kiadványához is a kutatásai vezettek el, mert olvasott egy feljegyzést Tolkientől, melyben arról írt, hogy két költeménye is megjelent az Abingdon Chronicle című kiadványban. A kutatónak sikerült rájönnie, hogy ez az Our Lady's School évkönyve volt, így felvette a kapcsolatot az iskola jelenlegi igazgatójával, Stephen Oliverrel. 



Először nem sikerült rálelni az említett folyóirat kérdéses számára, de Wayne Hammond nem adta fel. Elment egy öregdiákok számára rendezett eseményre, és így végül az ott végzett diákok segítségével rábukkant a gyöngyszemre. 

A The Shadow Man című költemény egy másik változatát már ismerhetik az olvasók, a Bombadil Toma kalandjai című művében jelent meg még 1962-ben. 
A másik vers, aminek címe Noel, egy karácsonyi költemény Szűz Máriával a főszerepben. 

Az, hogy az iskola máris kiállítást tervez a költeményekből, talán senkit nem lep meg.


Rick Yancey: Végtelen tenger {Értékelés + Nyereményjáték}

$
0
0

Megint sokkolt

Rick Yancey: Végtelen tenger

A blogturnéról



A Cartaphilus Kiadó jóvoltából hazánkban is megjelent Rick Yancey Végtelen tenger című regénye, Az 5. hullám trilógia második része. Ennek örömére a Blogturné Klub nyolc bloggere bemutatja Cassie és a többiek további megpróbáltatásait ebben a vagy-vagy világban, ahol minden azon múlik, mit teszel.

2016. február 6-tól minden másnap egy-egy blogger teszi közzé a véleményét a könyvről, illetve rengeteg, a történethez kapcsolódó érdekességgel is találkozhattok majd, ha velünk tartotok. Érdemes követni a turnét, ugyanis nem csak plusz információkat tudhattok meg a könyvről és szereplőiről, de ahogyan az lenni szokott, nyerhettek is!


Kapcsolódó bejegyzések:


Eredeti cím: The Infinite Sea
Kiadó: Cartaphilus
Oldalszám: 310
Fordító: Havadi Krisztina
ISBN: 9789632664125
Sorozat: Az ötödik hullám 2.
Kezelhető standalone-ként? Nem
Függővég: so-so
Bechdel-teszt: átment
Moly link
Goodreads link (4,05)
Megrendelési link
Az első hullám nyomán sötétség támadt.
A második hullámot csak a szerencsések élték túl.
A harmadikat pedig a szerencsétlenek.
A negyedik után egyetlen szabály maradt: ne bízz senkiben!

Az idegenek támadásának első négy hullámát szinte lehetetlen volt túlélni. A tizenhat éves Cassie magára maradt egy sivár, szinte üres világban, ahol a kevés túlélő életét a bizalom hiánya csak még kilátástalanabbá teszi. Miközben a gyilkos ötödik hullám végigsöpör a bolygón, Cassie-nek nincs más választása: igyekszik megakadályozni, hogy a megszállók végleg kiirtsák az emberi fajt.
Az idegenek táborának felrobbantása után barátaival átmenetileg egy omladozó szállodában húzzák meg magukat. A kis csapat másik menedéket keres, ahol átvészelhetik a közeledő telet. Egy napon váratlan látogató érkezik. A nyomában pedig ott lihegnek a gyilkológépnek kiképzett idegenek…
Cassie mellett új hősnő is feltűnik: a megtörhetetlen Adu, aki küldetése során az idegenek vezérének, Voschnak a csapdájába esik. Mindkét lány erejét és kitartását megsokszorozza, hogy a kegyetlen összecsapások közepette meglepő módon erős érzelem bontakozik ki bennük egy-egy társuk iránt. Tetteiken múlik, hogy mit hoz a jövő – életet vagy halált, reményt vagy sötétséget, szeretetet vagy gyűlölködést.
Rick Yanceynek több népszerű, díjnyertes sorozat megírása után a 2013-ban megjelent Az ötödik hullám hozta el a világsikert. A kötet kiadási joga néhány hónap alatt közel negyven országban kelt el, és rövid időn belül elkészült a regény filmváltozata.
Bestsellere világát a kultikus népszerűségű Stephen Hawking ihlette. Műfaját a szerző ironikusan „popkultúra-ellenes földönkívüli-megszállásos” sci-finek nevezte, és a besoroláshoz hozzátette: „Írásnál a robbantgatás mindig remek móka. Na meg a csók. A csókolózást nem szabad kihagyni.”

Az első mondat:


"Nem lesz aratás."

Értékelés


Azt hiszed, hogy az első rész után már nem tudnak sokkolni. Hiszen a hullahegyek és katasztrófák, a nagy becsapások és csavarok után mi jöhet még? Legalább most már tudjuk, honnan jön az ellenség, nem igaz? Hát nem. 

Ha azt hiszed, hogy az első rész végén megkaptuk a nagy válaszokat, nagyon tévedsz. Mert nyilván maradtak bennünk más jellegű kérdések - köztük az égető, mi lett veled, Evan? -, de súgok: lesznek újabbak. És bár talán az első rész bizonytalansága és csavarjai után már jobban fel vagyunk készülve rá, hogy Rick Yancey nem hagy minket nyugodni most sem, még mindig sokszor hagyta el a számat olvasás közben valami meghökkenésemet kifejező mondat, úgy mint, "Te jó ég!" vagy "Úristen". 

Készül a következő hullám, kérdés, hogy mi. Valahogy túl kell élni a csapatnyi főszereplőnknek, ami nem is olyan egyszerű. És persze a "táborozást" sem úszhatjuk meg. De ott a legfontosabb kérdés: mit is akarnak tulajdonképpen Azok? Miért így támadtak meg minket? Miért ezekkel a módszerekkel próbálkoztak, amikor hatékonyabb is lett volna? A jó kérdéseket kell feltenni, minden itt kezdődik... A patkányokkal. 



Az előző részhez képest kicsit változnak a nézőpontkaraktereink. Visszatér két korábbi szemszög , Cassie-é is, viszont kapunk újabb nézőpontszereplőket: Sütit, ami engem nagyon meglepett, igaz, az ő fejében viszonylag keveset tartózkodunk. De a legfontosabb új szemszög Adué, aki most már ténylegesen is felemelkedik a főszereplők közé. Sőt, ebben a kötetben valójában fontosabb szereplő, mint Zombi és Cassie. Bár a könyv eleje-közepe táján egy ideig kevesebbet szerepel, a végére határozottan nála lesz az adu. (Bocsi, nem bírtam ki. Tényleg bocsi.) 

Adu már eddig is érdekes szereplő volt, a sakkal, a stratégiaalkotásával, a cinikus túlélési ösztönével, a keménységével. Ebben a kötetben is Adu marad Adu, bár előkerül az érzelmesebb oldala is, aminek én örültem, és végre megismerjük a múltját. Ahogy pedig számítani lehet rá, nem volt fáklyásmenet az ő élete sem. 



Cassie szemszögéből többet is el tudtam volna viselni, sok minden, amit vártam volna nála, elmaradt, bár erős a gyanúm, hogy ezeket az utolsó részben kamatostul be fogjuk pótolni. 

Aztán ott van Zombi, és őt még Cassie-nél is jobban hiányoltam. Eleinte az első részben nehezebben tudtam mit kezdeni vele, de mostanra nagyon megszerettem, és hiányoltam, hogy a fejébe mászhassak. Nagyon érdekes szereplő, sok szempontból jobban szeretem, mint Adut, mert nem olyan hideg, de nem is olyan érzelmes, mint Cassie, és ezt kicsit most hiányoltam a sok nehézség közepette. Remélem, a harmadik részben megint kapunk többet belőle is. 

Picit őt "pótolta" számomra egy új szereplő, Penge. Igazából elég spoileres lenne, ha róla többet írnék, mindenesetre maradjunk annyiban, hogy amikor fölbukkant, rögtön kicsit lendített a történeten, nagyon nagy szükség volt rá azon a ponton szerintem. Egy plusz kérdőjel volt, akivel kezdeni kellett valamit, de pont jókor keltett köröket a tó vízén. És a szál lezárása... 


Porcelányka még mindig idegesített, nem tehetek róla, számomra ő a leggyengébb láncszem, Mazsolára... mármint Samra pedig itt-ott haragudtam kissé. De legalább őt tudtam kedvelni, és jobban megértettem, mint Porcelánykát. Tudom, hogy ő akarná jelképezni az ártatlant, és mivel egy cuki kislánynak kéne lennie, akit megfosztottak a cukiság lehetőségétől, védelmezni kell, de engem mindig csak felidegesített, amikor szerepelt. 

Továbbra is tetszik a történetben, hogy bár vannak a gonoszok és vannak a jók, mégsem fekete-fehér a történet. Egyrészt persze azért is, mert soha nem lehetünk benne teljesen biztosak, hogy most ki áll a mi oldalunkon, és ki a másikon, másrészt pedig mert egy ilyen világban, ahol ennyire a túlélésen van a hangsúly, és ezért ennyire meg kell küzdeni, egyértelmű, hogy a szereplőknek olyan dolgokat is meg kell tenniük, amilyeneket nem akarnak. De legfőképp az tetszik, hogy a szereplőink hoznak rossz döntéseket. Nem pusztán jóra és rosszra redukálódik minden, mert az élet az esetek többségében nem ennyire tiszta. Mit teszel, ha azért kell ölnöd, hogy mást megments? Mi van, ha a te életed múlik azon, hogy valakit lepuffantasz-e? Ott az ellenség, aki nem tehet róla, hogy a másik oldalon van - megölöd vagy megkíméled? Mi van, ha segíteni akarsz valakinek, de pont amiatt sérül meg, amivel segíteni akartál? Csupa olyan kérdés, ami előkerül a Végtelen tengerben, és ettől lesz igazán húsbavágó és valószerű az egész.



Ez kiegészül a már az első részre is jellemző stílussal - rengeteg belső monológgal, filózással, gyönyörű képekkel és hasonlatokkal, amik tökéletesen lefestik és átélhetővé teszik ezt a kemény világot. És itt is itt az ellentmondás: gyönyörű leírások egy borzasztó világról. 

És a vége... ó, a vége. Nem spoilerezek, ne aggódjatok, de sokkoló. Minden szempontból. Sok mindenre fel voltam készülve, de erre... és így... 

Rettentő kíváncsian várom az utolsó részt. Mostanában divat trilógiákat írni, és sok esetben a második résznek előkészítésszaga van, hogy a harmadik nagyot robbanhasson. Ez végül azzal jár, hogy egy érzés marad bennünk: nem is kellett volna erre tulajdonképpen három rész. Jelenleg a Végtelen tenger után sokkal inkább arra vagyok kíváncsi, hogy a fenében lehet mindent lezárni egyetlen kötetben? Félek. De mazochista könyvmolyként alig várom. 

NAGYON AJÁNLOM


Blogturné extra - Külföldi borítók


Finn

Indonéz

Kínai

Lengyel

Német

Perzsa

Szerb

Észt



Nyereményjáték


Cassiék csapata ezúttal egy romos szállodában bujdokolva húzza meg magát, így mostani játékunk során a rejtőzködésé lesz a főszerep.
Minden állomáson találtok néhány kulcsinformációt, melyek alapján ki kell találnotok, melyik szereplő bújt meg a zseblámpa fényében. Annyit segíthetünk, hogy az illetők mindegyikével találkozhattatok már az első rész során. Továbbá lehet köztük fiú, lány, ez-Az, élettelen karakter, egyszóval bármi és bárki.
A helyes megfejtéseket a Rafflecopter doboz megfelelő sorába írjátok. Elfogadunk teljes nevet vagy becenevet is.
Figyelem! A kiadó kizárólag magyarországi címre postáz. A nyertesnek pedig 72 óra áll rendelkezésére válaszolni a megküldött értesítő levelünkre, ellenkező esetben újat sorsolunk.



18-19 éves, széles vállú, szép karú, mélyen ülő csokoládébarna szemű és hajú srác
fegyvere(i): mesterlövész puska


a Rafflecopter giveaway

A turné menetrendje


02/06 Könyvszeretet
02/08 Függővég (extra állomás)
02/10 Kelly & Lupi olvas
02/12 Letehetetlen
02/14 CBooks
02/16 Media Addict
02/18 Deszy könyvajánlója
02/20 Dreamworld

TESZT: Mennyire ismered a YA borítókat?

$
0
0
Új rovat a láthatáron!

Az az egyik legjobb dolog a blogolásban, hogy folyamatosan új dolgokat tanulok. Ezúttal azt tanultam meg, hogyan tudok nektek mindenféle tesztet összeállítani, így a jövőben rendszeresen számíthattok ilyesmire is. Az új rovat neve Teszteld magad!, ez alatt a címke alatt kereshetitek majd vissza őket. 


Az első közös kvízünk könyvborítós lett, de ha nektek is tetszik, újabb és újabb kvízekre számíthattok még.
Ha van kedvetek, ötleteket is írhattok! 

Megosztani ér! ;)



Hallgasd hétfőn - X Gon Give It To Ya

$
0
0
Sziasztok!

A mostani hétfőn végre újra jön a reggeli ébresztő zene!




Ezúttal nem könyves, hanem képregényes a zene, amit hozok, de egyszerűen nem tudok róla lekattanni. Ez pedig a már előzetesből is jól ismert Deadpool dal, az X Gon Give It To Ya. 

Hoztam a dalszöveget is:

[DMX]
Arf arf
Yeah, yeah, yeah (Grrrr)
Uh, yeah don't get it twisted
This rap shit, is mine
Motherfucker, it's not, a fucking, game
Fuck what you heard
It's what you hearing
It's what you hearing (Listen)
It's what you hearing (Listen)
It's what you hearing (Listen)

[Verse 1]
X gon' give it to ya
Fuck wait for you to get it on your own
X gon' deliver to ya
Knock knock, open up the door, it's real
Wit the non-stop, pop pop and stainless steel
Go hard getting busy wit it
But I got such a good heart
I'll make a motherfucker wonder if he did it
Damn right and I'll do it again
'Cause I am right so I gots to win
Break bread wit the enemy
But no matter how many cats I break bread wit
I'll break who you sending me
You motherfuckers never wanted nothing
But your life said, bitch that's for the light day
I'm getting down, down
Like a nigga said freeze
But won't be the one ending up on his knees Bitch Please
If the only thing you cats did is come out to play
Stay out my way, motherfucker

[Chorus - DMX]
First we gonna rock, then we gonna roll
Then we let it pop, go let it go
X gon' give it to ya
He gon' give it to ya
X gon' give it to ya
He gon' give it to ya
[Repeat once]

[Verse 2]
Ain't never gave nothing to me
But every time I turn around
Cats got they hands out wanting something from me
I ain't got it so you can't get it
Let's leave it at that 'cause I ain't wit it
Hit it wit full strength
I'm a jail nigga
So I face the world like it's Earl in the bullpen
You against me, me against you
Whatever, whenever
Nigga, fuck you gon' do?
I'm a wolf in sheep clothing
Only nigga that you know who can chill
Come back and get the streets open
I've been doing this for nineteen years
Niggas wanna fight me? Fight these tears
I put in work and it's all for the kids
But these cats done forgot what work is (UH-HUH!)
They don't know who we be
Looking! But they don't know who they see, nigga

[Chorus - DMX]
First we gonna rock, then we gonna roll
Then we let it pop, go let it go
X gon' give it to ya
He gon' give it to ya
X gon' give it to ya
He gon' give it to ya
[Repeat once]

[Verse 3]
Aiiyo where my niggas at?!
I know I got them down in the game
Give em love and they give it back
Talk too much for too long (What?!)
Don't give up you're too strong (What?!)
A dog to bow bow hug it (Yeah!)
Shout-out to niggas that done it
And it ain't even about the dough
It's about getting down for what you stand for yo (for real)

[Chorus - DMX]
First we gonna rock, then we gonna roll
Then we let it pop, go let it go
X gon' give it to ya
He gon' give it to ya
X gon' give it to ya
He gon' give it to ya
[Repeat twice]


És akkor a dal, egy kis keményebb, harcos hétfő reggelhez:

Ismerd meg az Outlander második évadának új szereplőit!

$
0
0
Az Outlander sorozat marketingesei sem pihennek. Amellett, hogy folyamatosan bombáznak minket a második évad jelenetfotóival, most egy külön oldalt is indítottak, ahol számos érdekességet megtudhatunk. 

Ami viszont külön izgalmas, hogy minden fontosabb szereplőről kaptunk egy portrét, és így sok új karaktert is bemutattak. A bejegyzés végén hozom a kötelező portrékat a főszereplőkről - Jamie nélkül nem létezhet ez a bejegyzés -, de első körben ismerkedjünk meg az új szereplőkkel! 

Bonnie Prince Charlie



Az új évadban a főszereplőink elég sok időt töltenek a királyi családok tagjainak körében. Charles Stuart herceg a száműzetésben élő katolikus uralkodócsalád örököse, és a jakobita mozgalom vezetője. Sok időt tölt ivással, nőkkel, és terveket szövöget trónja visszaszerzésére, bármi áron. 


XV. Lajos



XV. Lajos a francia király, aki hataloméhes, fontos alakja a politikai csatározásoknak, és a nőket sem veti meg. Megszokta, hogy mindent megkap, amit akar, könnyen megunja a dolgokat, amikben bár nem látja a maga hasznát. 


Louise de Rohan



Claire jó barátságba kerül Louise-zal, annak ellenére, hogy a nő kiváltságos helyzetben van. Eleven és frivol tagja a francia udvarnak, aki a történetek szerint Charles Stuart szeretője volt, a regényben pedig van egy házikedvenc kismajma, aki nem igazán szereti a szép herceget. 


Mary Hawkins



Claire Rohan szalonjában találkozik Maryvel. Fiatal, aranyos angol lány, aki kicsit dadog. Egy báró lánya, és egy módos és befolyásos kereskedő unokahúga. Hatalmi okokból Franciaországba küldik, mert egy öreg francia nemesnek ígérték a kezét. 

St. Germain gróf



Claire-nek még egy emberrel indul rosszul a kapcsolata egészségügyi tudásának és makacsságának köszönhetően. Ő pedig nem más, mint a francia udvar egy fontos tagja, a borkereskedő St. Germain gróf, aki szintén egy valóban élt történelmi alak. Claire-nek köszönhetően egy egész hajónyi rakománya vész kárba, amikor is Claire a legénység több tagjánál himlőt diagnosztizál - ezzel akár egy életre ellenségévé tehette a grófot. 


Ők lettek volna az új szereplők, de mint mondtam, a régiekről sem feledkezünk meg, íme a többiek képei: 

 
 
 


Ami biztos: izgalmas évadnak nézünk elébe! Addig is lehet olvasni a könyvet, ITT beszerezhetitek, hamarosan pedig a véleményemet is olvashatjátok róla.

Jojo Moyes: Mielőtt megismertelek {Értékelés}

$
0
0

Hogy mondja Ron? Fájni fog, de élvezni fogod!

Jojo Moyes: Mielőtt megismertelek

Eredeti cím: Me Before You
Kiadó: Cartaphilus
Oldalszám: 488
Fordító: Lányi Judit
ISBN: 9789632662787
Sorozat: -
Nézőpont: E/1
Függővég: nincs
Bechdel-teszt: átment
Moly link
Goodreads link (4,29)
Megrendelési link
Louisa Clark elégedett az életével: szereti a csendes kisvárost, ahol születése óta, immár huszonhat éve él, a munkáját a városka egyik kávézójában. Szereti a családját, a mindig hangos, zsúfolt házat, ahol apjával, anyjával, az Alzheimer-kóros nagyapával, a család eszének tartott nővérével és annak ötéves kisfiával él. És talán még Patricket is, a barátját, akivel már hét éve vannak együtt. Egy napon azonban Lou szépen berendezett kis világában minden a feje tetejére áll: a kávézó váratlanul bezár, és Lou, hogy anyagilag továbbra is támogathassa a családját, egy harmincöt éves férfi gondozója lesz, aki – miután egy motorbalesetben teljesen lebénult – depressziósan és mogorván egy kerekes székben tölti napjait…
Will Traynor gyűlöli az életét: hogy is ne gyűlölné, amikor egyetlen nap alatt mindent elveszített? A menő állása Londonban, az álomszép barátnője, a barátai, az egzotikus nyaralások – mindez már a múlté. A jelen pedig nem is lehetne rosszabb: nem elég, hogy önállóságától és méltóságától megfosztva vissza kellett térnie a szülővárosába, ebbe az álmos és unalmas városkába, a szülei birtokára, most még egy új gondozót is felvettek mellé, anélkül hogy kikérték volna a véleményét. Az új lány elviselhetetlenül cserfes, idegesítően optimista és borzalmasan felszínes…
Lou-nál és Willnél különbözőbb két embert keresve se találhatnánk. Vajon képesek lesznek-e elviselni egymást, és -pusztán a másik kedvéért- újraértékelni mindazt, amit eddig gondoltak a világról?



Az első mondat:


"Amikor a férfi kijön a fürdőszobából, a lány már ébren van."

Véleményem


Ezt a könyvet már régen ajánlották nekem, többen is. De bevallom őszintén, fenntartásokkal kezeltem, ugyanis majdnem minden ajánlást kísért az "úgy fogsz sírni rajta" felkiáltás, vagy valami hasonló, én pedig ugyan szeretem az érzelmes könyvet, nagyon hangulatban kell lennem, hogy mazochista módon önként nekiálljak egy ilyen történetnek.

Aztán jött a film, és a szereposztást imádtam. Láttam a forgatási fotókat, de még mindig kibírtam. Aztán megjött a poszter, ezen a ponton már biztos voltam benne, hogy olvasni fogom a könyvet is még a film előtt. És végül beütött a krach: megnéztem az előzetest. Végem volt. Biztosan tudtam, hogy bőgni fogok, de azt is, hogy olvasnom kell. Rögtön félredobtam volna mindent, ide nekem a könyvet felkiáltással, de várnom kellett még rá néhány napot. Viszont csak eljutottam az olvasásig, és valóban: sírtam. Nagyon. De igazából nem maga a sírás az, ami a legmaradandóbb volt számomra a történetben.



Ha nagyon felszínesen nézzük a regényt, akkor azt hihetnénk, hogy ez egy újabb tragikus szerelmi történet, amolyan Nicholas Sparks-féle kötelező sírós románc. És bizonyos szempontból igaz, van románc is és van sírás is. De nincs nagy rózsaszín cukormáz, és ami a végén jön, nem simán megríkat, hanem összetör. 

Louisa egy teljesen átlagos lány, aki egy szerencsétlen körülmény miatt munkanélküli lesz egy kisvárosban. Aki már belevetette magát a munkakeresés nehéz világába, főleg ha nagyon szüksége lenne rá, az tudja, milyen kétségbeejtő lehet a helyzet. Nincs olyan állás, amit szeretnél, nem felelsz meg nekik, neked meg a munka nem felel meg... Louisa is pont így jár, mígnem utolsó esélyként talál rá a lehetőség, hogy egy súlyosan mozgáskorlátozott férfi mellett legyen ápoló-társalkodó. 

Az, hogy kik között szövődik majd románc, már ezen a ponton egyértelmű. De nem véletlenül használtam a majd szót - ugyanis egyáltalán nem a meglátni és megszeretni esetével állunk szemben, szó sincs instant szerelembe esésről, sőt... A regény nagy részében két teljesen különböző ember összecsiszolódásáról van szó, akik nagyon jó hatással vannak egymásra. Eleinte teljesen közömbösek, sőt egymás agyára mennek. Aztán szép lassan szövetségesek lesznek és egyre inkább megértik egymást. És pontosan ezt a lassú folyamatot volt hatalmas élvezet figyelemmel kísérni. Nagyon különleges helyzet, amibe a két főszereplőnk kerül. Egyikük egy balesetnek köszönhetően kénytelen együtt élni a tudattal, hogy másoknak kell gondoskodniuk róla, hiába volt annak előtte igazi kalandor. A másikuk pedig ápolónak kényszerül, és olyan munkát kénytelen végezni a gazdagok világában, amire soha nem számított. Egyikük számára sem ideális a helyzet, és pont ez a kényelmetlenség az, ami miatt nehezen indul a kapcsolatuk. 



A jó hír, hogy mindkét főszereplőhöz nagyon könnyű érzelmileg kötődni külön-külön is. Louisa életében a megszokás az úr, elfogadta, hogy egy kis városban él kispolgári életet. Tulajdonképpen azért is olyan könnyű azonosulni vele, mert valószínűleg a legtöbben így vagyunk vele. Nincs különösebb gond az életével, és még boldognak is nevezhető. Vidám és barátságos, és megvannak a jobb és rosszabb pillanatai, ahogy mindenkinek. De Will rádöbbenti, hogy több is lehet az élet - kalandok, utazás, önfelfedezés, önfejlesztés, új helyek, új barátok, új élmények... 

Will eleinte ellenszenves kicsit, de ezt az ember bizonyos szinten hajlamos megbocsátani a sajnálat miatt. (Meg amiatt, hogy útközben azért nagyon jókat lehet nevetni a beszólásain meg Louisa bénázásain.) Aztán csak elérte nálam azt a pontot, amikor már haragudtam rá. És tudjátok, mire döbbentem rá én is Louisával együtt? Hogy pontosan ez volt a cél. Mi, olvasók is másként kezeljük Willt a balesete miatt - ha egy egészséges pasi viselkedett volna úgy, ahogy Will az elején, rövid úton megutáltuk volna. Így meg nagyrészt sajnáltuk. És pont a haragja és a megkeseredettsége szülte viselkedése döbbent rá minket előbb-utóbb, hogy mi is csak olyanok vagyunk, mint mindenki - máshogy kezeljük. 



Ez volt az egyik érdekes kérdés számomra a könyvvel kapcsolatban. Egyáltalán képesek vagyunk-e nem ösztönösen reagálni arra, ha valaki más? Ez egy nagyon nehéz téma, ami mindig felmerül amikor kisebbségekre kerül a szó - legyen szó a rasszizmusról, vagy épp arról, hogyan reagálunk egy meleg pár vagy egy mozgáskorlátozott, esetleg vak ember látványára. Ugyanis a helyzet az, hogy baromi nehéz nem ösztönből reagálni, és megbámulni vagy túlkompenzálni. És ez nem feltétlen rosszindulat kérdése, sokszor kifejezetten kellemes érzések szülik ezeket a reakciókat: mondjuk megnézel egy meleg párt, hogy milyen cukik, mert ritkábban látsz két férfit kézenfogva sétálni, és örömmel tölt el, hogy felvállalják magukat. Vagy mondjuk látsz egy mozgáskorlátozottat, és ösztönösen segítenél neki, és már ugrasz is félre, hogy jobban elférjen, vagy odapattansz mellé, hogy segíts neki. Abszolút pozitív érzések szülik ezeket a reakciókat, mégis másként kezeljük őket. 
Az én édesapám vak és mozgáskorlátozott volt, szóval higgyétek el, tudom, miről beszélek. És azután kezdtem megfigyelni magamon is a tipikus tüneteket. Pont ezt éli meg negatívan Will is - nyilván több más mellett, hiszen egyértelmű, hogy az életét gyökeresen megváltoztatta a betegsége. 

Jojo Moyes ezeket a dolgokat nem mismásolja el. Benne vannak a könyvben a fenti tünetek, és a rájuk adott válasz is Will részéről. Nagyon reálisan kezeli Will betegségét. Azért, mert van romantikus szál, még nem lesz minden csupa móka és kacagás. Pontosan le van írva, milyen mellékhatásai vannak Will bénultságának, és kifejezetten fájdalmas erről olvasni, és végiggondolni, milyen lehet mindezzel együtt élni. Amikor etetni kell, amikor rettegni kell a láztól, mert a tested nem tud mit kezdeni a helyzettel, amikor rettegni kell a felfekvéstől, és gyógytornászra van szükség, hogy egyáltalán legyen normális keringésed, és marokszám szeded a gyógyszereket... 

Nagyon nyomasztó lehetne ez az egész, és helyenként épp annyira nyomasztó is, amennyire kell lennie. De egészen jól megtalálta a regény az alap középutat, ami mellett nem válik konstans szenvedéssé a helyzet.

És tudjátok, mi teszi igazán izgalmassá az alaptörténetet? Will, aki elveszítette a korábbi életét, a megkeseredett, dühös, csalódott, magába fordult, morcos Will tanítja meg az alapvetően életvidám Louisát élni. Ironikus, nem igaz? 

Ráadásul nem csak Will és Louisa kapcsolata van a középpontban. Kisebb részben, de megismerjük Will családjának nehézségeit is, és Louisa otthoni élete is fontos téma - nem csupán Will-Louisa jelenetek sorozata az egész könyv. (Bevallom, Clark pasijától és nővérétől néha a falra másztam.)



Szóval nem, ez nem a rózsaszín, csókokkal és lányos-romantikus vagy akár szexi jelenetekel teli történet. Viszont talán pont ettől értékelődik fel minden kedves mondat, ajándék, figyelmesség és közös élmény annyira. Így válhat igazán belsőségessé és romantikussá sok olyasmi, amitől elsőre nem is ezt a hatást várnánk: mondjuk egy családi vacsora vagy egy borotválkozás. 

Hol jön be a sírás? Nos, ez erősen spoileres, nem árulhatom el. A cselekmény szempontjából jön egy nagy csavar, ami talán nem is annyira meglepő, mégis... sokkoló. És felvet egy másik óriási kérdést, ami igen megosztó, és az olvasó maga is rágódhat rajta jó ideig - olvasás közben és után is. Ennél többet nem mondok. 
Viszont az egészen egyértelmű már a történet elejétől, hogy ez a könyv nem lesz full happy end, nem tehetjük fel a rózsaszín napszemüveget. Tele van megoldandó problémákkal és nehézségekkel, és amilyen az élet - nem mindenre születhet megoldás. És pont ettől voltak olyan ambivalens érzéseim, amikor befejeztem a könyvet: haragudtam és megértettem egyszerre. 

Nagyon sok mindent tudnék még írni, de ahelyett, hogy az én már így is hosszúra nyúló értékelésemet olvasnátok még tovább, szerezzétek be a könyvet! Az biztos, hogy hidegen nem hagyhat. Ez a regény rengeteg gondolatot ébreszt, elborzaszt, megmosolyogtat, fáj és életre ösztönöz. Arra, hogy tegyél valamit, mert soha nem tudod, meddig van még rá alkalmad. 

NAGYON AJÁNLOM

A filmelőzetes

 

7 érdekes tény Victor Hugoról

$
0
0
214 éve, február 26-án született Victor Hugo, a híres regényíró, akinek többek között A párizsi Notre-Dame és A nyomorultak megírását köszönhetjük. 

Ennek alkalmából összeszedtem 7 érdekes tényt az életéről. De mindenkinek javaslom, kicsit olvasson utána, komolyan megéri. Nem csak a regényei, hanem az élete is érdekes és tartalmas volt, meglepő tényekkel teletűzdelve. 





1. Első verseskötete 1821-ben jelent meg Ódák címmel. A Bourbonokat dicsérő versekért a király évi 1000 frank kegydíjban részesítette.

2. 1822-ben feleségül vette gyerekkori szerelmét, Adele Fouchert. A nő nem lelkesedett az irodalomért, sokkal nagyobb örömét lelte a rajzolásban, és rosszul viselte Hugo egyre növekvő népszerűségét. Ötödik gyermekük születése után végleg elhidegültek egymástól. 

Adele Hugo, a feleség


3. Élete során kilenc regényt írt, az elsőt 16, az utolsót 72 évesen. 

4. A nyomorultak megírását már a 30-as években elkezdte tervezni - végül 1862-ben jelent meg, és a valaha volt leghosszabb regények között tartják számon. 

5. Hugo 1851-ben részt vállalt a III. Napóleon elleni államcsínyben - egyszer öt órán át szónokolt a monarchia intézménye ellen, és közel állt az ájuláshoz. Az 1851. december 2-i államcsíny estéjén mintegy hatvan képviselő élén röpiratot szerkesztett, amely fegyveres ellenállásra szólított fel.

6. 1833-ban ismerte meg Juliette Drouet színésznőt, ő játszotta Negroni hercegnőt a Lukrécia Borgiában. Juliette egész életét az írónak szentelte, ő mentette meg a börtöntől az államcsíny után, útlevelet szerzett neki, és követte is Hugót az emigrációba. Ennek ellenére nem éltek együtt. Hugo számos verset írt hozzá. Minden évben együtt ünnepelték megismerkedésük évfordulóját, és írtak a közösen vezetett, gyengéd szeretettel Évfordulók könyvének nevezett füzetbe.

Charles-Emile-Callande de Champmartin festménye a színésznőről


7. 1845. április 15-én Lajos Fülöp király vikomt rangban felvette a főrendbe, s így bekerülhetett az eléggé konzervatív Felsőházba. Az alkotmányozó és a törvényhozó nemzetgyűlésben felszólalt a szegénység, a társadalmi kirekesztettség ellen, a nők és gyerekek emberi jogaiért, a halálbüntetés eltörléséért, a sajtószabadságért, az ingyenes és világi oktatásért.
Viewing all 9127 articles
Browse latest View live